web analytics

Teljesítmény, hatékonyság

beavers1

Teljesítmény

 

A teljesítmény vagy teljesítés egy adott időkereten belüli, adott milyenségű, minőségű valami, teljessé tétele valaki (ember), valami (gép, eszköz) által. Egy valamilyen megnyilvánulás (munkavégzés) akkor teljes, vagyis akkor van teljesítve, ha minden előre meghatározott feltétel beteljesűl, elkészűl, végéhez ér.

Feltételek lehetnek:

  1. Minőség vagyis milyen a kinézete, milyen a tartóssága, milyen a tetszetőssége (szépség), milyen a kidolgozottsága.
  2. Használhatóság (funkcionalitás), több célú, többlet lehetőséget hordozó (ötletes), egyszerű, célirányos.
  3. Hatékonyság vagyis mennyi idő alatt készül el, mennyi munkabefektetéssel készül el, milyen és mennyi hozadéka,eredménye van.
  4. Gazdaságosság vagyis mennyibe kerül, mennyi hulladékot, szemetet hagy, milyen erőforrásokat használ, mennyi erőforrást emészt fel.
  5. Ésszerűség vagyis részlet ötletek alkalmazása, apróságok, piciny cselekmény sorok összehangolása, egyéb apró eljárásbeli hiányosságok javítása általi összteljesítmény javulás, nem látható, nem feltűnő részek értelemszerű kidolgozása, ami minőséget, értéket növel, hatékonyság érdekében elkövetett többlet munkabevitel.

Hatékonyság

Hatás, mellyet valaki (dolgozó), tudatosan, akaratával egy adott valamire (munkavégzés, feladat), céltudatosan ráirányoz, a nagyobb vagy a legnagyobb teljesítmény elérése végett. A személy hatása lehet testi ereje, szellemi ereje, valamilyen ügyesség, ötletesség, hallott, vagy tanult dolog bevitele egy részletbe, részletekbe, egészbe. Lényege a hatás, ráhatás kifejtésének, erejének veszteségek nélküli megnyilvánulása. Mértékének megállapítására a hatásfok alkalmazása vált be. Mivel a teljes hatékonyság maga a tökéletesség, ezért ez nem érhető el (mert nincs tökéletes ember, aki el tudná érni), de mindig lehet növelni.

Feltételek lehetnek:

  1. Műveleti sorrend vagyis az elkészítés, kialakítás olyan sorba állítása amely a legkevesebb többlet munkát igényli a végrehajtójától (dolgozó), illetve legnagyobb munkasebességet hozza magával.
  2. Anyagmozgatás vagyis a bedolgozott, letermelt anyagok elhelyzése, súllyos anyagok mozgatásának, emelésének legkisebb erő befektetést igénylő kitalálása. A beszállított, letermelt anyagok ideiglenes ehelyezése, rakodása, úgy, hogy a későbbi műveleteket, munkavégzést, lehetőleg ne akadályozza.
  3. Hulladék képzés vagyis műveletek végzésénél, beépítéseknél, általában a munkafolyamatoknál létrejövő anyagveszteségek csökkentése olyképen, hogy az vagy felhasználható legyen, vagy a lehető legkisebb, legkevesebb legyen, amennyiben ez nem lehetséges, abban az esetben újrahasznosítás céljából felhasználható, értékesíthető legyen.
  4. Kivárási idők vagyis az olyan jellegű munkalatoknál, feladatoknál ahol valamilyen várakozás van (ragasztó kötés, száradás, pihentetés, keverésiidő, szállításiidő, takarításiidő, megérkezési várakozás, le és fel rakodás), ott ezen időtartamok helyes kihasználása műveleti sorrendek olyan összeállításával, ami az említett holtidőket élővé, hathatóssá teszi.
  5. Dolgozói összhang vagyis ott ahol több élőlény (ember, állat) együttes munkája kell az eredményhez, ott a hatékonyság elvész az egyéniségek különbözősége, valamint az akaratok mássága miatt. Ennek okán eredményességük növelésének kulcsa a közöttük kialakított összhang. A feladatrészek kiosztásánál nem az egyéni akarat a döntő, hanem az egyén alkalmazhatósága az adott időtartamra, időszakra, műveletre, munkára. Az összhang legnagyobb ellensége, az egyén, tömegből való kiemelkedni vágyása, az önmegvalósítási törekvése és az alázat hiánya. Az összhangteremtés alapelve, megértetni az egyénnel, a személlyel, hogy a csapat sikere az egyén sikere és, hogy miként fejti ki hatását a csapat sikere az egyénre. Összeségében tudatosítani kell, a csapattagokkal, hogy a munkájuk, feladatuk része az együttműködés, az összhang. Tehát a csapatmunka egyedek  közösségbe beadott akaratán, illetve annak elfogadásán múlik.
  6. Eszközkészlet, szerszámok vagyis felvonuláskor behordott eszközök, szerszámok, szerszámgépek, kellékek, segédanyagok, céleszközök, stb. A használt vagy esetlegesen használt munkaeszközök elhelyezése, illetve használatuk szerinti elhelyezése. Használat utáni visszahelyezése, rendfenttartása. Kézalá dolgozás esetén ezen eszközök kezelése, bekészítése folytatási helyszínre. Takarítás, területi tisztántartás, útvonalak kialakítása, járhatóan tartása, a hulladékok kezelése, szemetek eltávolítás, gyűjtés, a munkaterületet akadálytalanítsa.
  7. Kézalá végzett munka vagyis az a tevékenység melyet közvetlenül a segített személynek teljesít a segítő (kézbe adja) vagy előkészít azaz csavarok, szögek, pántok, szerszámok, stb. a folytatandó munkarészhez kikészítése, odakészítése, azzal a határozott céllal, hogy a munkavégzés akadálytalanul folyhasson. A szakmai gondolkodás támogatása, kiváltása ezen segédtevékenységgel.

EGYÉN NÉLKÜL NINCS CSAPAT!

Teljesítmény növelése hatékonysággal

A teljesítmény növelés legegyszerűbb lehetősége, a munkavégzés során, ha nagyobb sebességgel mozgunk. Ez nagyobb erőt igényel és több figyelmet. Így növelni teljesítnyünket fárasztó és hosszú távon csak kielégítő táplálkozással, pihenéssel, megfelelő felkészüléssel lehetséges. Van más megoldás is azoknak a dolgozóknak akik, olyan munkahellyel állnak szerződéses viszonyban, ahol a fizetésük követi a teljesítményüket. Ha igy van akkor megéri foglalkozni a kérdéssel. A teljesítmény növelése a hatékonysággal fokozható, ráadásul nem igényel többlet erő befektetést. Az igazi mesterek ilyen-olyan trükjeiben rengeteg hatékonyság növelő megoldás van. Nehéz lenne általánosságában megfogalmazni ezeket a trükköket, mert alapvetően legtöbbjük szakmai vagy szakmához kötődik. Azért vannak általános hatékonyság növelő megoldások, például segédmunkásoknak, kezdő szakmunkásoknak, tanulóknak. A nem szakmai jellegű hatékonyság növelő lehetőségek sora szinte végtelen, mivel a változatos munkamegoldások, valamint a mindig más megrendelések miatt új és újabb ötletek kellenek. Ezért fogok most ezzel áthatóbban foglalkozni. Fentebb már sorba szedtem a nagyobbakat és most ezen a nyomon indulunk tovább.

Ötletek

  1. Dolgozz lendületesen, gyorsan. A lendülettel erőt takaríthatsz meg, tovább bírod erővel a napot. Gyors munkával időt nyersz magadnak, így több mindenre lesz lehetőséged. Gyorsíts ott ahol könnyen lehet, például kisebb részeknél, okos ötletekkel. Soha ne kapkodj. Gyors munkavégzéssel élénkűl a vérkeringésed, több oxigén jut a testedbe, javul az anyagcseréd, kevésbé leszel fáradékony.
  2. Állíts össze elsőségi, sürgősségi sorrendet. Tanuld meg meghatározni miket használnak munkatársaid először, másodszor, stb. és eszerint cselekedj. A sürgősebb dolgokat elöbb kell megcsinálnod, de ne feledkezz meg a kisebb, nem sürgős feladatokról sem. Ezeket is vedd bele a műveleti sorrendedbe! Ennek összesége adja a jó sorrendet.
  3. Gondolkozz előre. Például ha leraksz valamit ne tedd rossz helyre, mert kétszer kell mozgatnod. A munkakezdéstől a végéig a munkádban godolkodj, így a figyelmed alapos lesz. Ez meghozza neked a sikert!
  4. Kérdezz célirányosan. A válaszokat építds be a munkádba, műveletisorrendbe. Célirányos kérdésekkel tudatosan építheted fel munkád, műveleti sorrokat, ezzel hathatósabb támogatást nyújtasz. Vigyázz ne kérdezz túl sokat, ne légy zavaró! Soha ne kérdezz értelem szerű dolgokra és ne a következő lépésekre! Törekedj a kérdéseiddel kifejteni, á hosszú műveleteket részleteit, valamint mi is a munkadarab, tárgy, építmény valójában. Általában szívesen válaszolnak, ha látják fejlődésed! A kérdések megválaszolása figyelmet, szellemi erőforrást igényel a válaszadótól! (Egy idő után idegesítő és önnállótlanságot feltételez!)
  5. Figyeld meg a környezeted. A környezetedben dolgozók igényeit, valamint az adott építkezés igényeit szolgáld ki munkáddal. A kevés kérdés nem mindig ad kielégítő vagy jó megoldást. Megfigyelésekkel viszont nagy mértékben és erőteljesen kiegészítheted a munkádhoz szűkséges adatokat. Kiegészítő tevékenységed, azaz a kiszolgálás, a szakmunkavégzés hiányosságait, munkavégzési hiányokat tölti be!
  6. Dolgozz előre. Ha szabad kezed van, akkor előre tudsz dolgozni és ezzel magadnak segítesz. Sok napos tennivalóknál, sok támogató munkára van szűkség, ami a te feladatod. A hasonló munkáknál a másnapi, harmadnapi munkákat, munkádat segíted, azzal, ha előre készítesz, teszel dogokat. (Mimden lehetőséget használj ki)
  7. Mérd magad időre, mennyiségre, súlyra. Mérd meg teherbírásod, hogy legyen viszonyítási alapod és így láthatod mennyit fejlődsz. Pontosabban tudod beosztani erőd, időd, kedved. Teljesítményed része a fejlődés és az ezzel járó lehetőségek. Méréseid alapján tudsz jó műveleti sorrendet beállítani. Például ha nem vagy erős, mert gyenge a tested, akkor kis fogásokkal, de gyorsan végezd el munkád.
  8. Kesergés, aggódás olyan dolog, amit sose engedj meg magadnak. Ha mégis bele esel ebbe a hibába, sürgősen ki kell másznod belöle! Az élet gondjain való rágódás,  elvonja a figyelmet, 

Teherbírás, számok

Felvonuláskor a szerszámok, eszközök, segédanyagok kirakodása az első főművelet. Kocsiból a felhasználás helyére való rakodásnál, először biztonságos helyre deponálunk, majd onnan kicsomagolva, szétosztjuk a használati helyére. Előkészítünk mindent a folytatáshoz vagy ha új a helyszín, akkor az alapvető műveletekhez. Villamos szerszámokhoz, gépekhez kell áram. Betonhoz, cement kötésű ragasztókhoz, víz kell, ázós, sérülős anyagokat takarni, védeni kell stb. Gondoskodjunk róla. Később ne keljen foglalkozni vele. Építőanyagokat a felhasználás helyéhez legközelebb, nem zavaró helyre vagy gyorsan eléhető helyre kell tenni. A lényeg, hogy elsőre a jó helyre tegyük le, így nincs időveszteség. Amennyiben nincs erre lehetőség, mert sietve kell lerakodni a kocsit, vagy más sürgős dolog van, úgy előbb a sürgős dolgokat intézzük el! Később osszuk, rakjuk szét vagyis végezzük tovább a dolgunk. Ha segéd vagy és kézalá-dolgozol, akkor te kezeld a szerszámokat. Te hord be, te rakd ki, te tartsd számon, te tartsd rendeben (a főnök igényei szerint tanuld be), te takaritsd el. Mindezt úgy kell tenned, hogy a munkavégzés közelében végezd el, gyorsan, ügyesen. Amíg a főnök vagy szaki áll, gondolkodik, számol te dolgozz! Rendezgesd a dolgaidat, esetleg kérdezz. Mindig a feladatoddal törődj és csak azzal! Soha ne foglalkozz sipákoló, nyavajgó, panaszkodó, áskálódó emberekkel. Ha ott hagynak és egyedül kell dolgoznod, akalmazd a következőt: amikor úgy érzed, hogy túlzásba viszed, akkor tettél egy keveset. Állíts össze sorrendet, sorrendeket a feladatok megcsinálására és mindig mérd magad. Mérd az idődet, mit mennyi idő alatt teszel meg, miből mennyit csinálsz meg, mekkora súlyt bírsz el, milyen messzire birod elvinni, stb. Ezekkel kapod meg magadról azt valós képet, amit mások, a főnök, az ügyfél, a munkatársak is látnak. Ez alapján követelnek tőled, ez alapján mérnek és állapítják meg a fizetésed is!

Termelékenység

Ez a kifejezés a termelésre, létrehozásra vonatkozik. Elsősoran a műszaki dolgokra és azok felhasználására, kiaknázására. A műszaki eszközök, gépek, berendezések, műhely és helyszíni munkavégzési eszközök tárházának észszerű felhasználása, alkalmazása. Célja ennek is a fokozás, növelés, gyorsítás, gyarapítás, könnyítés. Hogyan, mikor hogyan, miért használom, stb. kérdésekre ad kielégítő választ. Nagymértékben hozzájárul a teljesítményhez, az egyéni és csoport hatékonysághoz. Főként helyszíni munkavégzés alkalmával nyújtanak nagy segítséget a nagyteljesítményű, termeleékeny gépek. A nem géppel végezhető munkák, vagyis kézimunkák esetén a megoldás a jó sorrend kiválasztása. Egyszer fogom meg és jó helyre teszem elv vagy a szűkülő körök elv segít abban, miként legyen egyszerre könnyű, gyors és pontos a munka.

Egyszer fogom meg és jó helyre teszem elv: látható, a nevében is benne van, egyérintős. Vagyis ha már megfogtam azt úgy helyezzem el, hogy ne legyen útban vagy tegyem egyből a helyére. Ehhez az kell, hogy jól ismerjem a munkavégzés folyamatát vagy ha én állítom össze a sorrendet, akkor ugyebár úgy határozok, hogy tudjam a helyére tennei! Rajtam múlik! Tehát gondolatban átvizsgálom, kigondolok egy sorrendet, olyat amiben lehetőleg csak egyszer kell megfognom az anyagot és ha meg van, akkor eszerint végrehajtom. Természetesen gyakorlottsággal mindez menetközben is megy, ezzel is időt megtakarítva. Előnye, a gyors, tiszta munka, valamint a könnyed (könnyebb), folyamatosság és termelékeny hatékonyság. Ezen a ponotn szeretném a figyelmet ráirányítani a fizetésemelési rendszerre. [Falazat szigetelés EPS vagy XPS lapokkal. Haladási irányba szakaszosan bekészített lapok, ragasztókeverő “bázisok” hosszabbító hosszának megfelelően, állványzathoz is kellhet igazodni, magassági szinteknek megfelelően, szerszámok, mérés, ellenörzés, stb.] Adagokban kell mindezt értelmezni!

Szűkülő körök elv: a munkavégzés itt is végiggondolandó, azzal a különbséggel, hogy nem sorrendet állítok fel, hanem egymásba kapcsolódó, jól illeszkedő szakaszkákat. Mintegy tágabb körból a szűkebb kör felé haladás. Először nagy léptékű támpontokat alakítok ki, majd a tápontok között (osztva), kisebb támpontokat. Ezt folytatva mind kisebb “közöket” kell áthidalni, vagyis egyre pontosabb és egyre gyorsabb munkát kapok eredményül. Az alaptámpontok kialakításánál figyelni kell az összeilleszthetőségre! Ha ez meg van ezen a nyomon már könnyű a munka. (Ajánlott ott, ahol többen dolgoznak vagy csapatmunka van).

Felvonulás, befejezés: reggeli felvonulások (abban az esetben ha mindennap meg kell tenni) a napi munka megkezdése. Amennyiben a munkaterületen egyedül vagy/vagytok (más cég, vállalkozó nincs jelen), akkor célszerű a szerszámok szétrakásával kezdeni, illetve, ha lehet mindent beüzemelni. Ezt követően ha nincs mit kitalálni, kigondolni, akkor anyagbekészítés. Megjegyzem ha a nap anyag felhordással vagy anyag rakodással indul akkor az anyagot deponáljuk jó helyre! Útban ne legyen, de ha nem lehetséges a felhasználás helyéhez legjobban kézenfekvő alkalmas helyre tegyük. Majd innen osszuk szét. [Rend és rendszer legyen szem elött, de nem minden áron! A rend és rendszer ebben az esetben az, ami kizárólag a leghatékonyabb munkavégzést szolgálja baleset nélkül]. Befejezés: úgy kell megkezdeni, hogy ne keltsük azt a látszatot mintha unnánk a munkát vagy mennénk már haza. Ez nagyon izgató jellegű! 30-40 perccel a várható befejezés elött apránként kezdjük el összébb rendezni a szerszámokat, eszközöket, anyagokat vagyis mindazokat amiket aznap használtunk. Gondosan ügyelve arra, hogy a még folyamatos munkától el ne vonjunk semmit! Valójában kezdjük el összefésülni a cuccainkat. Mikor elhangzi a “mára vége’ szabadságot jelentő utasítás, akkorra a szedelődszködés pillanatok alatt menjen, hiba nélkül!

Ha már csinálnod kell legyen jó!

Hogyan állsz hozzá? Nyílván iparkodsz, sietsz vagy hánysz az egész rohadt munkától. Ha mégsem érzel undort és szeretnél hatékonyan dolgozni, javaslom: HA MÁR CSINÁLNOD KELL LEGYEN JÓ mondatot. A hatékonyság része az is, mikor nem kétszer-háromszor állsz neki valaminek, nem javítgatással megy az idő. Rendszeressen vannak olyan részek a munkában, mikor aprólékosan, hosszan bíbelődni kell. Máskor jönnek az undort kelltő, ganés részek, belenyúlni valami ocsmány anyagba, sáros, poros anyagok stb. A minőség vagy mennyiség elérése sokszor, az igyekezet végeláthatatlan darálójába ejt bennünket. Nyomod, hajtasz, mint a gép és nam halad! ” Szakkifejezések” csak úgy ömlenek a szádból, de nem haladsz! Ekkor jön a főnök, az ügyfél, észreveszi a hajtásod következményeit, beleszól mit, hogyan tegyél, stb. Ilyen és ehhez hasonló esetekben segít a TÜRELEM. A türelem lesz az, ami megment téged, hogy elmerülj a munka nehézségeibe. Türelmesen, aprólékosan dolgozz. Egyes vélemények szerint, idő pazarlás, mások szerint lassítja a munkát és hanyagul összepuffantja (jó van az) jelszóval. Ezek az emberek csodálkoznak, miért nem keresnek jól. Azért, mert hiába nyomja jól, hiába van jó teljesítménye, ha a minőség eléréséhez javítások sorozatán kell átesnie az adott munkának. [ a cég baszhatja a jó melósát, aki undorodik a munkájától, idegbeteg, türelmetlen és amúgyis szarik az egészre.] A türelmes ember nem lassú, nem béna, előre gondolkodik stb. Az a különbség, hogy a türelmes ember megállja a helyét az aprólékos részeknél, kidolgozza a részleteket és ott gyorsít ahol lehet. Nem kapkod, nem trehány, nem idegbeteg. A türelme meghozza gyümölcsét azáltal, hogy nincs utána feleslegesen elvégzett munka, nincs idegesség, nincs letolás a hibák miatt, stb. A türelem= eredményes munkavégzés.



Miért éri meg?

Azért, mert a jó munkahelyen ezen fejlődésed különböző lehetőségekkel jár együtt.

Elismerésekkel,

Dícséretekkel,

Kedvezményekkel,

Juttatásokkal,

Engedményekkel. 

Fizetéskiegészítéssel

A hatékonyság megnövelése, maradó teljesítmény emelkedést eredményez, ami fizetésemeléssel jár.

Kevesebb munkával jobb hangulatban telnek a munkanapjaid, értékesebb leszel, jó érzéssel tölt el, az a hasznos, támogató munka amiből élsz.

Nem könnyű, mégis megy

  • Egyedül vagy.
  • Súlyos terheket kell cipelned. Komoly és felelőség teljes dolog. Körültekintőnek kell lenned és nagyon vigyáznod kell a testedre, főként az ízületeidre.
  • Unod az egész szart.
  • Rohadt meleg van. Többnyire a vérkeringéssel van összefüggésbe, illetve a víz felvétellel. Nagyon sokat kell innod. A sok vízzel, hígul a vér, könnyebben pumpál a szív és átnedvesedik a tested minden sejtje. A véredények is rugalmassabbak, több oxigénhez jutnak a izmaid, könnyűl az emésztés, egyszóval hatékonyabbá válik az anyagcseréd. A vízzel oldható tápanyagok, ásványok könnyebben kerülnek felhasználásra. Erőteljesebb, lazább izomzattal, könnyítesz magadon. Fáradtság érzése is csökken és ezzel egyidőben lelki közérzeted javul.
  • Esik az eső, sár van. Természetesen ez undorító és főként balesetes helyzet, de nem tart örökké! Gyakorlással megoldható az esős, saras területen végzett munka, kivéve ha a munkának nem tesz jót. Mindenek elött tudni kell, hogy csak akkor fázol meg, ha lehűl a tested. Meghűlsz. Amíg a vérkeringésed gyors, az anyagcseréd is az lesz, így több belső hőt termelsz. Nem tudsz megfázni. Tehát nem elég védened magad a víztől, fontosabb, hogy ne hűlj ki! Ezekre a helyzetekre fel kell készülnöd étellel, folyamatosan, kisebb adagokban enned kell. Így van mit égetnie a testednek. Nem szabad az undorító részekre gondolnod, csak arra hogy nem tart örökké! Erőteljesebb, gyorsabb munkát kell adnod, nincs helye a lazulásnak, mert holnap is kellesz! Ha haza értél vetkőzz le és melegvízben fürödj le.
  • Magasra kell cipelned. Meg kell engednek a testednek, hogy alkalmazkodni tudjon a terheléshez. Pontosan össze kell hangolnod a lépéseidet a légzéseddel. Törekedj a lendületességre, ne kapkodj a levegő után, mert felszínes lesz a légzésed. Közepes sebességgel vagy lassabban szívd mélyre, de nem teljesen, picit tartsd bent egy fél másodpercig és viszonylag hosszan fújd ki.
  • Heteken át ugyanaz. Bármennyire ugyanaz, sosem ugyanaz. Mindig más, ahogyan te is mindennap más vagy. Keresd erősen a másfélét magadban, munkádban. Jegyezd meg, beszélj másoknak arról mit találtál. Ha gyakorolsz, sosem veszed többé észre az unalmast, csak a változatost. Szabadabbnak érzed magad, mert megtudtad milyen a kis jótól is boldognak lenni.
  • Nincs türelmed. Nem tűröd, nem viselheti tovább el a lelked, a tudatod okozta terhet. Jusson eszedbe, csak azért érzel így, mert ézékeled magad körül a világot!  Amiről nem tud az ember az nem fáj neki. Le kell lassulnod! Ha nem teszed vagy megbolondulsz vagy megtörik a lelked. Nem vagy összhangban magaddal, többet látsz, mint kellene az adott helyzetben. Ne nézz másra csak a legkisebb adott helyzetre, másra egyáltalán ne figyelj. Így tehermenetsíted az elméd, jó vagy jobb lesz a munkád, hamarabb fogy az idő! Amikor elfogyott, vége a munkának engedd ki magad a korlátok közül, de nem vadul, mert az ellenkezőjét éred el. Erősen kezd el értékelni a jót, keresd meg és csak arra figyelj! Örülj, akkor is ha kicsi, ha kevés. Boldogabb leszel és nyersz lelkierőt ahhoz, hogy meglásd, befogadd a többi jót, amit terheid miatt nem láthatsz.

Könnyű, mégsem megy

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien