web analytics

Kőműves munkák

Szépség, tartósság, pontosság!

A régi magyar értékek megóvása, minden magyar szakiparos kötelessége. Belejavítani, átalakítani ebben a szellemben sokszor nem könnyű feladat. Helyes tiszteletadással, okos tudással valósítható meg.

Régi bérház téglaboltozatos, acél főtartós (poroszsüveg) födémtest, terhelés kiváltását követhetik nyomon, képekben, szöveggel.

Az első ütemben feltártuk és megtisztítottuk a födém felső felületét, ezzel láthatóvá vált a régi mesterek munkája. Ez a járdaszerű téglaboltozat tölti az űrt, két I alakú acéltartó között. Látszik a képeken, hogy hullámos, enyhén púpos, kissé ívesen rakták meg. Ez az ív biztosítja terhelés alatt a folyamatos feszességet. Az acél rugalmasan hosszan kitart és nagy súlyokat képes elviselni. Az íves hullámok kiegyenlítését salak feltöltéssel oldották meg. A salak csillapítja a kopogási zajt és enyhe terher elosztást biztosít. Az akkori építési eljárásokhoz viszonyítva, kitűnő megoldás volt. A válaszfal kiosztásokat olymódon oldották meg, hogy vagy acéltartókra építették vagy ha azokra merőleges volt, akkor habarcságyazással terhelték a födémre. Jelen esetben az igény ettől eltérő, így olyan teherelosztó-viselő megoldást kell alkalmazni, hogy magát a boltozatot a legkevesebb teher érje.  Ha az acécltartókkal párhuzamos falazat nem tud közvetlenül a tartókra kerülni, hanem közé, akkor a két szomszédos tartókra kell áthidalni a falazat terhét. Ehhez be kell építeni egy úgynevezett kiváltót, ami úgy viseli a falazat súlyát, hogy csak csekély mértékben vagy egyáltalán nem terheli a boltozatot. A kiváltó lehet vasbeton vagy acél. A beton esetén egy nagyobb súlyú szerkezetet kapunk, míg az acél esetén egy könnyebb, de erős szerkezetet kapunk.

A megtisztított acéltartókra, helyenként magasítókat helyeztünk, hogy a kereszttartók vízszintesek lehessenek. Ezután következőként a kereszttartók lehegesztése és a hosszanti laposvas fogadó felület felhegesztése jön. Az acél rozsda elleni védelme, itt is lényeges, eltekintve attól, hogy az emelet száraz. A pára, a hosszú időtartam, amíg helyt kell állnia vagy egyéb oxidáció miatt, a festés elengedhetettlen.

Festés után következik a salak visszatöltése és a falazások. Belső válaszfalként ytongot használunk, mert könnyű, jó a hangszigetelő képessége és nagy pontosságú, egyenes falakat kapunk. Vakolatként használható a saját ragasztója is. Minden falszerkezetet üvegszálas hálóval erősítünk meg és erre jön a gipszes vékonyvakolat, majd a festés.

A falazást, jelen esetben a válaszfalakat, ytonggal végezzük. Ezek bekötését a kerítő, illetve a teherhordó falakba többféleképen lehet készíteni. Itt, a bekötést saját anyaggal oldottuk meg, de megfelelő lehet acélkapcsokkal vagy régebbi megoldás szerint, csavarral és huzallal is. Minden esetben gondoskodni kell, az építő elemek közötti átfedésekről vagyis, hogy a téglakötések meglegyenek. A falazat merevségét, kihajlás elleni védelmét szolgálják és egységessé, együttműködővé teszik. A falak egyik szerepe, a tér elhatárolása egy másik tértől. Elválasztják egymástól a különböző célú helyeket és egyúttal határolják is az embert, a benne levőkkel egyetemben. Azon túl, hogy nem engednek átjutást az embernek vagy állatnak, gátolniuk kell bizonyos ingerületeket is. Például, szagok, hangok, füst, tűz, hideg, meleg, szél, pára, stb átjutását. Ezzen megkezdődik az emberi magántarület leválasztása, kirekesztése a közösségi térből. Mivel, ilyen rekesztékek között sok időt töltünk, jól kell megépíteni. Bár sokan vannak, akik úgy hiszik, nem látják, nem érzékelik ezt a hatást, de a tudatalattijuk igen. Pusztán a hangulatukkal, a meg nem fogalmazott gondolataikkal, érzéseikkel juttatják kifejezésre a bennük levőket. A falak sík egyenességege vagy szabályos szögei, határozott, erőteljességük, amellett, hogy határt szabnak, hangulattal töltik meg a helyiség terét és a benne tartózkodók ebben fürdenek. Tudni kell a falakról, miként hatnak. Ugyanis, méretük, arányaik, hőmérsékletük vagyis tulajdonságaik, környezetünkké válnak. Egy mesterséges környezetté. Ezen oknál fogva érzékeli az agyunk és ennek megfelelően jut el tudatunkig a környezetünk milyensége. Az ember számára is megszokott a környezeti alkalmazkodás, idomulás, a sugárzó erő felvétele. Az alaposan átgondolt tervezések, csak akkor tudnak megdelelően érvényesülni, ha a kivitelezés jól adja vissza azt! A nagypontosságú kivitelezésnek és aprólékos kidolgozásnak köszönhető, a jó hangulatú, lelkileg is kényelmes lakás vagyis az otthon. A falak mellett alsó és felső határokkal rendelkező emberi építményekben, ugyanilyen nagy szerephez jutnak a falként is értelmezhető, aljzat, valamint a mennyezet. Keveset figyelünk ugyan, a talpunk alatti aljzatra, mert természetesnek vesszük s megfeledkezünk róla, de járásunk, létünk egyik biztonságot adó alapja. A mennyezet, az ég, a lakásban és szintén biztonságérzetet nyújt. A mennyezet, olyan eleme az emberi építményekenek, ami a leginkább dacol a természet törvényeivel, így kialakításának, kivitelezésének mikéntje, lehet lenyűgöző vagy nyomorúságos. Az arányai, méreteinek súlya, lehet megidító, szemet gyönyörködtető, lélekemelő vagy folytogató. Személyiségünk erejét, alap hangulatát, kifejeződését erőteljesen befolyásolja a fenti fal, a mennyezet.

Írások


Bevésések a falon

A fali bevésések, melyeket a képek mutatnak, hivatottak elrejteni a szolgarendszert vagyis minden csövet, villanyvezetéket, nem kívánatos, rejtett berendezést beépítenek a falba. Ezeknek a nyomai láthatóak. A felújítás-korszerűsítés alakalmával kiszedtük a régi acélcsöveket, illetve ólomcsöveket és helyére rézcsövek kerülnek be.

A fürdőszobában kap helyet a falikazán, mosógép, mosdók, zuhanyfülke, kád, wc. Ezeknek a vízellátását, valamint a szennyes vizek elvezetését, az aljzatban, illetve a falban helyezzük el.

Mutatom.

 Ezek a képek a betakarás elötti rétegállapotot mutatják. A vastag szennyvízcsövek lágy habarcságyba kerülnek, szintezve, ezzel biztosítjuk, hogy az aljzatbetonozáskor és később se mozduljanak el. Minden betakarás elött nyomás vizsgának tesszük ki. Így kizárható a szivárgás vagy egyéb hibalehetőség. A falon elhelyezett szennyvízcsövek szintén a falba kerülnek majd. Ebben az esetben egy előtétfalba. A fal még nincsen készen, így utólagosan fogjuk körbeépíteni a csöveket. Az aljzatcsövek körül, visszatesszük a salaktöltést és erre terítjük az aljzatbetont. A képeken látható még rézcső is, ami az élővizet vezeti a helyére. Szigetelés után ez is bekerül az aljzatbeton alá. A fali csőszerelvényeket úgyszintén habarcságyba fektetjük vagyis bevakoljuk. A teljes besimítás után, egy sík vakolt felületet kapunk, mely teljesen eltakarja a csöveket.


Ajtónyílás kialakítás egy előtétfalazott válaszfalba

Kövessék figyelemmel miként megy végybe és hogyan alakulnak az ajtó körüli események. Első történés kivágás, faláttörés. Majd ezt követően, a falkáva lejavítása következik.

Az ajtónyílást egy falban, úgy alakítjuk ki, hogy utólagosan is szerelhető legyen. Bár nem láttszik majd, de a falkáva kialakítása, vakolása is fontos szempont. A szokásos eljárás szerint nem csinálják meg, mert feleslegesnek vélik. Én azonban azért tartom fontosnak, mert a szerelési pontosság, a fehasznált anyagmennyiség és munkaminőség szempontjai nem elhanyagolhatóak számomra. Nem mindegy mennyi anyaggal érem el a kívánt minőséget! Adott esetben a mérések pontossága, a rajzhelyesség múlhat a munkavégzés kidolgozottságán. Munkaszervezési szempontjai is vannak, a látszólag felesleges munkának. Ugyanis sokkal könnyebben lehet szép vakolatot készíteni úgy, ha nincsen bent az ajtóIMG_20171115_125904

Térkő lépcső, betonjárda, kocsibeálló aljzat

 A fenti képek bemutatják, a kőműves szakma egyik oldalát. Külső kerti munkák, különböző megrendelői igények kielégítése. Kocsibéálló kiemelése zsalukő falazattal közötte osztályozott fehér murva kitöltéssel. Annak érdekében, hogy a kocsi ne sülyedjen el a murvában, járdalapokkal támasztjuk alá a nyomvonalat, illetve azt a részt ahol körbe lehet járni a kocsit. A következő kép egy öregpince (verem) javítás-felújítást abrázol, melynek során, belső és külső vakolat illetve aljzat javítást kapott. Kőig visszabontott falra új, erősített vakolat került. A lépcső melletti falazatot megemeltük és kültérre való vakolatot kapott. Jól látható a képeken, hogy a századok során mennyire elváltozott. Ezen hibákat javítottuk, igazítottuk ki, ezzel megőrizve eredetiségét. A pince aljzatot kimélyítettük, sík aljzatbeton kapott. Így, alkalmassá vált mindenféle kerti eszközök vagy befőttek illetve egyéb konyhai dolgok tárolására. Ilyen pincékben, jó megoldást nyújt, ha nem diszperziós festést használunk. A kis pincét vakolás után mésszel festettük ki. A mész lúgos hatása miatt fertőtlenít, megöli a kórokozókat, valamint erős fényvisszaverő hatása van. Ez jó, hiszen a pincék, vermek sötétek rosszak a látási viszonyok. Ráadásul a sötét kedvez mindenféle gombának, kórokozónak. Következő kép általánosan alkalmazott beton járda. Célja egyfelől a víz elvezetése, kidobása az alapfal mellöl, másfelöl a sármentes közlekedést biztosítja. Tartóssága tömörségében van, amit megfelelő idő és munkamennyiség, tecnológia befektetésével lehet elérni. Térkőből is készíthető járda, lépcső. A következő kép belátást enged azokba a folyamatokba, amik az alapoktól a végkifejletig kísérik a munkát. Ezek is kőműves munkák és itt is nagy szerephez jut a pontosság, a minőség. Különösen nagy odafigyelést, precizitást igényel az alapozás, hiszen erre épülnek a felépítmény elemei. A térkő-lépcső érzékeny részeit nagy gonddal kell készíteni.

Kerítésépítés

Itt beton lábazatos, fonatos vagy merev síkhálós kerítés alapozási munkálatait figyelhetik meg. Az alap itt nem emelkedik ki a talajsíkjából, de ettől függetlenül számít a pontosság, az egyenesség. Alapozásnál, mint minden kőműves szerkezetnél a kinézet mellett a tartósság van az első helyen.

A kőműves szerkezetek sajátsága, hogy minőségük megnyilvánulása, belsejükben van, vagyis a bele fektetett munkában és ezért nehezen érzékelhető. Hibáik többnyire évekkel később derülnek ki. Ezért kell nagy hangsúlyt fektetni az alapoktól, a felépítményen át, a befejezésig. A kidolgozottság, a jó minőség, sok munkaórát odafigyelést és komoly szaktudást igényel.

Zajvédő kerítésfalak

Zajos, nagyforgalmú utak mellett ajánlott építeni vagy ahol a szomszédságban ipari létesítmények vannak. Anyaga lehet minden kültérre használható tartós merev test. Beton, tégla, természetes kő vagy ezek keveréke. A lenti képek egy zsalukőből készülő zajvédő fal építését mutatják be. A precíziós kivitelnek köszönhetően, a zslukő falazat nem igényel vakolást, (csak ha a megjelenése ezt megköveteli). Festéssel díszíthető. Lehetőség van azonban vakolásra, XPS lapokkal való dryvit burkolásra vagy egyéb kő és mesterséges lapokkal való burkolásra is. Sajnos a szokásos megjelenés nem ilyen és ebből adódóan olcsóbb is. Rendszeresnek mondható, hogy az ár-érték arány megítélése leginkább csak árak számainak összevetésére korlátozódik. A MINAMŰVEK kiemelten magas színvonalú munkákat ad el, mint ezt, ezen képeken láthatják a kedves olvasók. Nem csak képességeink, de igényünk is meg van az ilyen és és ehhez hasonló kivitelezésre. Ha tetszik vagy kérdése van keressen minket a kapcsolatnál.

Zárt téglakerítés kitekintő díszekkel

A lenti képek megrendelői igényeken keresztül mutatják be, milyen sokféle munkát végez a kőműves. Alapfal szigetelés, épületfal, kerítésfal, faragott vagy zsaluzott megoldások.

Kapcsolat

Térkövezés

10×20-as szürke térkő, kapu elötti vízelvezetéssel. A vízelvezetést beépített műanyag vályú biztosítja. Külső megjelenéséről horganyzott acélrács gondoskodik.

Térkövezés

Burkolások

A burkolás vagy hidegburkolás mára már leginkább szépészeti szerepet tölt be lakásunkban. Ennek sok változatát tapasztalhatjuk meg, az egyszerűtől, az elképesztőn át, a luxusig.

Térburkolás, térkövezés

A kőműves munka egyik fajtája a térburkolás. Sok nehézséget jelent szűk hegyi utcákban a megállás, mikor vendégségbe megyünk vagy ha vendégeink jönnek hozzánk. Megoldást jelent az olyan kialakítás, mint amilyen a következő képeken látható.

A képek egyszerű szürke kosaras támfallal megtámasztott és szürke hullámkővel borított várakozóhelyet mutatnak be lépésenként.

Merdek hegyi kertek kialakítása nehéz, különösen a helyszűke miatt. Fel-le mászkálás, körülményes karbantartás, kis terek. Ilyen hegyoldalakban pici zeg-zugos kertecskéket, támfallal erősített, teraszkákat készíttethetünk. Midezen nehézségekért kárpótól bennüket a magasztos érzés, a fennséges kilátás. A következő képsorok egy készülő lépcsős kert terasz-kialakítást  mutatják be.

Az elkészült beton lépcsőket, teraszlapokat nem szeretik az emberek. Szürke, unalmas, kellemetlen hangulatú. Ennek orvoslására lehet alkalmazni kültéri hidegburkolatokat. Számos megoldással, sokféle anyaggal tehetjük gazdagabbá, színesebbé, hangulatosabbá kerti betonszerkezeteinket. A következő képsorok a vágott téglaburkolattal takart betonlépcsőt fogják Önöknek megmutatni.

Kapcsolat

Vízszigetelés

A víz elleni szigetelés, egy rendkívűl érzékeny és kényes felafat a kőműves számára. A talajvíz pusztító és tápláló egyaránt lehet, kiváltképp a kertes házaknál. A ház alapfalazata mellöl ki kell szorítani, ugyanakkor, a kertben nagy szükség van rá. E kettősség, illetve ezek egyensúlya a legkényesebb feladat. Régi jól bevált megoldásoktól kezdve a legkorszerűbbnek tekinthető megoldásokig, széles a paletta. A talajban lévő vizek időszakosan vagy folyamatosan terhelik az alapfalakat, megáztatva a környező talajokat, fajtájuktól függően befolyásolják a házunk életét. Veszélyesen felázott talajok esetén a házak súlyából adódóan megidul a megcsúszás, az összenyomódás vagy kimosódás. Ilyenkor alapvetően az baj, hogy az épület megindul lefelé és legtöbbször ki is billen vagy az egyenlőtlen terheléseloszlás miatt, megtörik. Megindul a falazat repedése, meszorulnak a nyílászárók, elferül a padló. Mit lehet tenni?

Most számba veszek néhány jellemző megoldást.

  1. Talajmechanikai vizsgálat. A talaj tulajdoságait ismerő tudomány által határozza meg, az adott talajfajta terheléssel kapcsolatos tudnivalóit, felhasználhatóságát. Megállapítja és megoldja a talajterheléssel kapcsolatos nehézségeket, valamint az úgynevezett talajhibák kiküszöbölésének eljárásait is.
  2. Talajszárítás. Általánosságában elmondható közel az összes talajról, hogy szárazon a legjobb a teherhordó. A talajszárítás alapvetően a víznek azon tulajdonságával kerül kapcsolatba, miszerint a víz szeret lefelé folyni vagy legalábbis a kisebb ellenállás irányába vagy ha nyomás alatt terjeng, akkor a kisebb ellennyomású terület felé. Az alant folydogáló vizek, például a patakmedrek völgyszerű oldalában lépnek ki a talajból
  3. Alátámasztás, alátöltés.
  4. Oldaltámasztás.
  5. Hézag, repedés kitöltés, anyagpótlás.
  6. Újra rakás.
  7. Lebontás.

 

 

 

 

 

Vöröses barna andezit kőből készített körtámfal

Faragott kő támfal. Félkör alakú kiülő, terasz hegyoldalba.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien