web analytics

Festés, mázolás, fényezés

Festés

Általános értelemben festés alatt mindenemű tárgy színnel való bevonását értjük. Festett falak, festett ablakok, de még sokszor azt is mondjuk, hogy le festettem a kocsimat. Részletezve viszont különbséget tudunk tenni. Festés kifejezés alatt leginkább a lakás vagy ház belső színezését értjük. Valamilyen szinezőport tartalmazó és azt lekötő színtelen anyag megfelelő arányú keveréke, mely felkenve, felhordva megszárad, megköt és így a helyén marad.

Falfestés.dav

A nevében értelmezhető munkafolyamat. Belső tereket, falakat, színnel, hangulattal, élettel megtöltő eszköze. A beltérbe beáramló természetes fény színeit átszinezi, osztja és újabb élménygazdag megjelenést kölcsönöz. A szoba beredezéseinek, a szűk vagy tág tereknek ilyentén való használatát szolgálja. A festés hozzájárul a belső térkialakítás összképéhez, szerves részét képezi s annak minden berendezési tárgyához szorosan kapcsolódik. Tehát a fényt, a színt adja meg és alapként szolgál az emberi élethez. Érthető, hogy mennyire nem mindegy milyen a falak festése, milyen színeket választunk és milyen minőségben készítjük el. A másik értéke a falfestésnek, hogy az előkészületek során végzett munka küllemi megjelenése, erősen hozzájárul a stílushoz, a beltér hangulatához, a minőséghez. A falfestés tehát nem egyszerű szintezés, de lehet az is. A falfestés további lehetősége a tisztaság kellemes érzése. Ez a tiszasági festés. A neve is jól mutatja, hogy tisztító jelleggel megejtett felújításról van szó. Évek során összetapogatott, poros, elzsírosodott falakat átfesteni és a tisztaság újszerű érzését behozni az emberek otthonába, esetleg szín változtatással újszerű hangulatot teremteni, mindig öröm.

Glettelés

Bontás vagy felújítások során, először a nyers muunkálatok következnek és ezután, fokozatosan tárul fel az épület új szépsége. A fenti képeken fokozatokat mutatok, hogyan készül el, milyen állapotokon megy át egy-egy épületrész, hogyan alakul át. Ez, az átjáró, egy boltövvel volt áthidalva és kicseréltük vízszintes áthidalóra, majd utána folyattuk a nyers munkákat. Durva vakolásokat követően jöttek az egy vékonyabb vakolatok, hálózás, élvédő és legvégül egy szép fehér gipszvakolat került besímítva, csiszolva.

Szinezés. Szinezés kifejezés alatt a házak külsejének festését értjük. Régen a külső vakolatot, azaz a kőporos vakolatot még nyersen színezték, szinesítették meg. Ebből alakult ki a szimezni kifejezés. A színezett vakola használata nem elsődlegesen egy festő feladata, de ma már vannak olyan anyagok, melyek felhordását a festő szakemberek is könnyedén elvégzik. Különféle előre színezett vékonyvakolatok kaphatók és mind szinvilágban, mind tartósságban sikeresen helyt álnak. Van azonban olyan helyzet, mikor “valódi” festékkel kell egy ház külsejét lefesteni. Ilyenkor a kültéri festékek alkalmazása a megkívánt. A külső szinek esetén is igaz ugyanaz, mint a besőkében, azzal a különbséggel, hogy itt teljesen körbe veszi a házat a mesterséges  vagy természetes környezet. Nagyon is sokfelé kell tájékozódni és nehéz jó színt választani. Szerencsére, sokféle anyagnól válogathatnak a tulajdonosok. A ház külső festésekor a felületelőkészítése és kialakítása vagyis a felszínének megjelenése, az ehhez jól illeszkedő szín kiválasztása, a tájbailleszkedéshez a kulcs.

Mázolás. Mázzal való bevonás. Hasonló megjelenét kölcsönöz használati tárgyainknak, bizonyos épületszerkezeti elemeinknek, mint az égetett agyagedényeken megjelenő színes, fényes bevonat. A mázas festékek vagyis a zománcok, zománcfestékek, szintén szinezőport tartalmaznak s a hordozó anyag itt is egy átlátszó gyanta. Ennek a gyantának kiszáradása, rászáradása, megkötése, tartja helyén a szines port. Ebnen a gyantában, mintegy sűrű, átlátszó folyadékban úsznak a szinhatást adó porszemcsék. A gyanta megszilárdulásakor zsugorodik és felszínén a fénytörése javul, ezzel csillogást, fényességet tükrözve. Mázas csillogás élménye, nem csak divat, hanem további gyönyörködtei a szemet. Manapság az ilyen csillogás kevésbé divatos kívánság s elsősorban a fénytelenebb, de szines berendezési tárgyak a tetszetősek.

Lakkozás. Az előzőhöz hasonló, fényes vagy fénytelen bevonat, ami véd, ápol, de nem takar el. Éppen ez a legnagyobb előnye és ez adja széleskörű használatát is. Azáltal, hogy nem takar el alkalmassá teszi a láttatásra. Olyan helyeken, ahol a céltárgy tetszető, kivitelű, rajzos megjelenésű, előnyös, sokféle árnyalatú, kifejezetten megjeleníteni kívánt, de védelmezni kell, akkor a lakk, a megoldás. Régebbi elnevezése, a fenti sorokkal összhangban van, hiszen a fábol készített bútorok, tárgyak védelmét, szépészeti megjelenését a fénnyel vagy fényesítéssel oldották meg.

Fényzés.

2014-07-17 18.47.24

A járműiparban előszeretettel alkalmazott festési eljárás megnevezése. Eleve a festékfelhordásban eltér a festéstől vagy a mázolástól, de itt is a gyanta felszíni feszessége adja meg a kívánt fényesség alapját. Gyakorlatilag minden közel azonosan működik, mint az előzőekben, csak a fényezés nagyobb előkészületi gondosságot, nagyobb pontosságot, biztosabb kezet igényel. A fényezés mint festési eljárás két közismert ágra oszlik. Az egyik lehet a kocsik fényesfestése, a másika a bútorok fényesfestése. Ezeken kívűl még vannak területek, melyek ugyanezen megoldáson alapuló festést használják. Tehát a festék egyenletes felhordása, felszórása, lehetővé teszi a vékony festékréteget, az egyenletes zsugorodást, a szinte tökéletes kifeszülést és a magasfényű csillogást. Természetesen ha ez nem lenne elég fokozható még dörzsöléssel.

Polírozás, politúrozás. A fényesítés fokozására használt, olyan eljárás, mely során a felületi érdesség csökken és javul a fényvisszaverő képessége a dörzsölt felületnek. Ezen eljárás során aprócska karcolásokkal anyagdarabkákat választunk le a felszínről úgy, hogy a karcolások a lehető legszabályosabbak legyenek. Mélységük, szélességük, a karcárkok falainak dőlése, hosszuk, stb egyforma legyen. Gondosan kell ügyelni a felszíni hullámosság kiegyenlítésére, a kitüremkedések, bemélyedések felületi elosztásának egyenletességéről. 

 Ebbő

Árak tételesen

 Miért érdemes szépen elkészíteni? A szépség áradása hatással van ránk, emberekre. A szépség gyönyörködtet, igéző és kellemet, örömöt jelent. Minden munkának van külső szépsége és belső szépsége. Ebből természetesen a külső szépséget érzékeli, élvezi a vásárló elsődlegesen, a belső szépséget másodlagosan. A belső szépséget magában a szerkezeti felépítésben, a tartalomban lelhetjük meg és többnyire kevéssé látványos. Ma a felszínes megjelenés világában nem jut szerephez a belső, tartalmi érték. Láthatatlanságba, homályba burkolódzik. A szépség pedig mindig együttesen megjelenő, arányos külső-belső, tartalmi megjelenés összhangja. Tehát végeredményben, a mai szépségek elvesznek a külső megjelenés burka alatt, elfedik és elnyomják azokat az értékeket, melyek valós tartalommal töltik meg egy tér, egy lakóhely belsejét. A mai szépség elsősorban látványosság, különc megjelenés, hivalkodó önmegvalósítás, de nem szépség! A festés, a színek világában, a színek tárgyakon megjelenő alaköltésében nyer teret, de csak akkor, ha összhangot képes alkotni a felszín, a mélységgel. Összegezve, a festés, a tárgyszínezés által felszínre hozott tárgyi szépség megjelenítője, tartalmi mondanivalójának közvetítője. Ezért nem mindegy miként és hogyan jelenítjük meg, nyílvánítjuk ki tárgyaink tartalmát. A festés, színeivel, igen hathatós és erőteljes eszköze az építőművészetnek, a magasszintű térélmények kifejezésének. Maga a felületi színesség, tárgyfelszínen elhelyezett hangulat, lágyítja vagy keményíti, a mesterséges tárgyi környezetünk lelkiségét. Lakótér síkfalaihoz hozzárendelt színvilág, a felszín tulajdonságait, alakiságát más és más vetületben tudja ábrázolni, megmutatni. A festék ápol és eltakar kifejezés, nem egyszerűen a hibák elrejtéséről szól, hanem a felületen, felszínen levő alakzatok, ábrák kiemeléséről is.  A festett felszín, színei mellett a fénnyel, a fény erősséggel, a valódi fény vagy a mesterséges fény lehetőségeivel is jól tud bánni. A csillogás, a fényesség, a tükröződés, az árnyékosság, mind-mind egyszerű lehetőséget jelentenek a változatosság terén.

Hogyan állapítsuk meg, hogyan kérjük?

Minőségi osztályozás megnevezései, szóbeli kimondása.

Falak.

  • Teljesen sík, egyenes, függőleges, sarkai szabályosak, belsőélei egyenesek, hullámmentesek. Karcok, mélyedések, árkok nincsenek. Púpok, kitüremkedések, hátak, gerincek nincsenek. Küsőélek egyenesek, élesség hatását adják. Minden szögállás teljes, határozott, erőteljesen szabályos. A közrefogott tér dobozszerű, szögletes vagy gépiesen egyenletes. Ha nem sík, akkor az ívesség, előzetesen meghatározott és ellenőrizhetően szabályos, ha ferde, akkor láthatóan érzékelhető szándékosságot mutat.
  • Nem teljesen sík, de függőleges, belső-külső élei egyenesek, szabályosak, hullámosság bennük nincsen. Felszíne ugyan nem síklap, de tapintásra, látványra síma, egyenletes, lágy. A dobozszerű hatása még érzékelhető, bár gépiesen szabályos hatása csökken. Megjelenése tetszetős, kellemes, a mesterséges világ szabályszerűsége alapján. Árkok, púpok, gerincek, mélyedések a tapinható felületen nincsenek. Kidolgozottsága nélkülözi a teljesség megközelítésének vágyát.
  • Nem sík, nem függőleges, de felszíne síma, egyenesség hatását mutatja. Felszíni egyenetlensége, érzékeny kézzel kitapintható, hullámossága nem feltűnő, nem látványos. Főleg surlófénynél tapasztalható, enyhén. Hullámai hosszan elnyúlóak, lágyak, símák. Árkok, karcok, sarkos élű gödrök nincsenek. Sarkos élű kiugrók, kiemelkedések nincsenek. Szabálytalanságára jellemző szabályosság, hogy hibái lágyívűek, hosszú, nagy területen elcsaltak. Belső élei enyhén lehetnek hullámosak, de csak kereső szemnek látszanak, hibái nem szembetűnőek. Külső élei viszont szabályosan vágnak, egyenesek, látványukkal határozottan kiemelkednek a felületi környezetükből.
  • Enyhén hullámos külső-belső élek, hullámos felület, karc és árokmentes felszín, érzékelhetően nem hibamentes. Tapintásra síma, gödröcskék, púpocskák nincsenek, hullámai enyhén meredekebbek, halmainak emelkedői alap fényviszonyok mellett, megfelelő szögállásból tisztán kivehetőek, de egyébként nem túlságosan feltűnőek. Sem nem sík, sem nem függőleges, szögei szemre készülnek, jellemzően nem szabályos felületet adó megjelenés. Vakító vagy gyenge szinezetű festékkel hibái még részlegesen elfödhetők, feltűnősége csökkenthető.
  • Szemlátomást hullámos falfelület, esetleg görbe. Tapintása lágyszerű, karcok, gödrök felszínén nincsenek. Külső-belső élei nem szabályosak, de zavaróak. Megjelenésének hatása elsősorban régies, ódon szerű, de nem megviselt. Durva felületi megjelenéssel, illetve nagyon világos színnel vagy vakító fehérrel takarható.

Mázolás. Legjellemzőbb megjelenése a tagolt felület. Épületszerkezeteken nyílászárók védelmét szolgálják. Régebben ólcsó bútorok színezését, védelmét is a mázas festékek adták.

  • Egyszerű mázolás vagy felújító mázolás. A régi festékréteg felszíni csiszolása utáni javító réteg felvitele. Kitörések, repedések töltése, alapozó felhordás, zománc felhordás. Felület újszerű hatást mutat, de közelről s távolabbról sem kifejezetten szép megjelenésű. Lényege, olyan, mint a tisztasági festésé.IMG_20180117_091152
  • Javító mázolás. A régi festékréteg egyengetőcsiszolása után, repedési, mélyedési és élhibák kitöltése. Kitöltés utáni csiszolás, alapozó réteg, zománcréteg felhordása. Látványban megnyerő, erőteljesen újnak mutatkozó felület, szabályosságot tükröző. A mázolt felszín közel teljesen sík, de mindenképen szabályos hatású.
  • Helyreállító mázolás. Az eredeti kinézeti alakzathoz egészen közelálló megjelenést ad. Csak apró, alig látható hibákat tartalmaz. Külső-belső élek, sarkok kidolgozottak, ívek, minták jól kivehetők, de a teljességet nem érik el. Felülete síma, egyenletes, a mázolásnak megfelelő látványt nyújt.
  • Teljesen új rétegek. A régi eltávolítása, égetés, kaparás, csiszolás után, ha szükséges fajavítások, üvegtapasz javítások, zár, illetve vasalat javítás. Jellemző a teljes felületi és mélységi javítás, mintázatok, díszítések kiigazítása, helyreállítása, sakok, élek visszaadása, esetleg újbóli felépítése. Megjelenését tekintve ez áll legközelebb az eredeti megjelenéshez, azzal a különbséggel, hogy a festék anyaga, esetleg a vasalatok kinézete korszerű.
  • Teljes helyreállítás (restaurálás). Az eredetivel megegyező alaki és működési megjelenés. A restaurálás szabályait figyelembe véve, javított, kijavított, visszaállított részek vagy egész. Kidolgozása részletekbe menő.
  • Szórt festés. A felhordás fajtájában különbözik a mázolástól. Azaz a felületi minőségben tér el leginkább és valamikor a festékanyag fajtájában is. A kinézetét tekintve sokkal egyenletesebb, símább tapintású. Aládolgozását jóval alaposabban kell előkészíteni, jellemzően az elvárt felületi minőség végett.
  • IMG_20180117_091253

Nem csak a festő képes erre

Tárgyainknak saját színük is van és ennek megörzése egy fényes vagy nem fényes védelemmel való ellátás. Fénnyel való bevonása a fényezés. Külhoni kifejezéssel élve lakkozás.

Fakormány magasfényű lakkozása, illetve a közepe matt feketével festve.

 

 

 

Darrhajabusa

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien