web analytics

Rácsok, korlátok

racs_03

Ha nem kielégítő a fa, akkor legyen vas! Egyes esetekben, főleg régi, műemléki védettség alatt álló épületeknél, ahol a homlokzat jellegmegörzése kötelező, ott jöhet jól az olyan jellegű fejlesztés, ami látszólagos. A fa erkély és teraszkorlátok vagy fa kerítésmezők helyett, méretazonos acélszerkezetek beépítése, tartós, erős, hosszútávú megoldás.


Mire jók a rácsok?

Napjaink félelmetes világában, nagy szerephez jutnak a biztonsági rácsok. Besurranó tolvajok, akik fényes nappal működnek, elviszik értékes windowguard2-150x150tárgyainkat, kedves erekjéinket. Halkan, észrevétlenűl lopódznak be, félelem és gátlás nélkül, nem törődve azzal sem, ha otthonunk nyugalmában ejtőzve, nézzük a tv-t vagy csak alszunk. Számos esetben megtötént, hogy a kifosztott személyek éppen ebédeltek és eközben a tolvaj besurrant. Belvárosi bérházakban akár lakásról lakásra járva szedik áldozataikat.racs_05

Mit tehetünk?

Védekezzünk! Lassítsuk a betörést, nehezítsük meg a tolvaj dolgát. Mind tudjuk, betörő ellen nincs zár. Nem kell elkeseredni van megoldás! A betörés, besurranás legnagyobb ellensége az idő. Minnél tovább tart annál jobban nő az esély a lebukásra. Zárak, lakatok, hevederek, rácsok állnak rendelkezésünkre. Ezeken átjutni hosszabb idő. Természetesen senki nem akar rácsok mögött élni, nem akarja börtönben érezni magát. Nem kell csüggedni, számtalan szép megoldás lehetséges, amik biztonságosak és ízlésesek.

Íme egyszerű kivitelü biztonsági rács. Nyitható, karbantartási célból leszedhető. Festéssel, horhanyzással vagy szinterezéssel lehet védekezni windowguard3-150x150a korrózió ellen. A rácsozat készülhet tömör vagy üreges szelvényű anyagokból. Minden féle, fajta kialakítású, kivitelű rácsot készítünk. Megmutatok néhányat, a teljesség igény nélkül. Válasszon és üzenjen! Kérjen árajánlatot, legyen tàjékozott! 

A hazai közbiztonsági viszonyok, illetve a lakótelepi lakások bejáratának-zárjának védelmi szintje miatt egyre több helyen került felszerelésre vagyonvédelmi rács. A lakásokat nagyon sok helyen „kinőtték” a lakók, így a lakótér növelésére különbözõ megoldásokat találtak ki.

A vagyonvédelmi rács felszerelése nem engedélyköteles, azonban racs_03alapvetõ tûzvédelmi követelményeket be kell tartani. A lakáshoz csatolás viszont építésügyi engedélyezési eljárás köteles, amelynek engedélyezése során a tûzoltóság eljár, mint szakhatóság. A lakáshoz csatolás bonyolultabb, a társasháznak (közgyûlésnek) kell engedélyezni, megszavazni és mivel a lakás alapterülete változik, akár a közös költséget is lehet kérni az új területre.
A lakóépületekben számos helyen található vagyonvédelmi ráccsal lezárt terület, folyosószakasz. Ezeknek az elzárásoknak a többsége nem ütközik tûzvédelmi elõírásba, mégis számos esetben található olyan helyzet, amikor a rács megléte akadályozza az ott lévõ beépített tûzvédelmi berendezés (tûzcsap) vagy központi fõelzáró (elektromos fõkapcsoló, gázelzáró) mindenkori megközelítését.
A biztonsági rácsok elhelyezését és ily módon a folyosók vagyonvédelmi ráccsal történő lezárását a tûzvédelmi hatóság nem kifogásolja abban az esetben, ha az érvényes tûzvédelmi jogszabályt nem sért, nevezetesen:
1. A lezárás a kiürítést nem akadályozza:racs_02
– A rácson keresztül csak az azzal védett lakások lakóinak kell keresztül haladniuk.
– A rács ajtaja nyitáskor nem torlaszolja el a szomszédos lakás bejárati ajtaját.
– A rács nem akadályozza a középmagas és magas lakóépület legfelsõ szintjén a szomszédos lépcsõházba való átjutást.
– Nem zárja el a menekülésre kijelölt és a tûzoltási felvonulási területre nyíló ablakot vagy ajtót.
2. A ráccsal lezárt területen nincs tûzvédelmi berendezés (tûzcsap, száraz felszálló vezeték, füstelvezetõ nyitószerkezet, elektromos fõkapcsoló, gázelzáró, stb.,)
3. A leválasztott folyosórész rendeltetéstõl eltérõ használatára nem kerül sor, tehát ott anyagtárolásra nem kerül sor. A ráccsal elzárt területen elõfordulható tûzeset során hõmérséklet emelkedést, vagy füstképzõdést eredményezõ égést lehetové tevõ éghetõ anyagok, berendezési tárgyak elhelyezése, tárolása nem történik. (A lezárt területen anyagokat – bútor, ruhanemûk, papírok, stb. – nem tárolnak.)

Nem tekinthetõ vagyonvédelmi lezárásnak, ha a folyosórész leválasztásaracs_01 olyan módon valósul meg, hogy a lezárt terület leszeparált, önálló, a folyosótól független légterû, a lakáshoz annak használati jellegével összefüggésben kapcsolódó helyiséggé alakul át. Ilyennek tekinthetõk a tömör szerkezettel (fal, rácson lapburkolatok, mûanyagok, stb.,) leválasztott folyosórészek, amelyeknek kialakítása, fennmaradása és használatbavétele – a tûzvédelmi követelmények teljesülését is vizsgáló – építési hatósági engedélyezési eljárás és engedély alapján lehetséges.
Abban az esetben, ha valaki a lakáshoz kapcsolódó helyiséget szeretne kialakítani, a vonatkozó jogszabály szerinti elõírásokat kell figyelembe venni.
A folyosóhoz csak minõsített tûzgátló és füstgátló szerkezetekkel leválasztott olyan használati helyiségek kapcsolódhatnak, amelyeknek éghetõségi és tûzállósági paraméterei a hatályos elõírásokat kielégítik.

Középmagas, magas épületek területén a lakáshoz csatolás windowguard4-150x150megvalósításának mûszaki feltételeit a 2/2002. (I. 23.) BM rendelet 5. sz. melléklet I/3. (épületszerkezetek tûzállósági követelményei) és I/4. fejezet (középmagas és magas lakóépületek tûzvédelmi elõírásai) tartalmazza.
1. A bõvítmény bejárati ajtajának meg kell felelni a „nehezen éghetõ” 0,25 óra, vagy a „közepesen éghetõ” 0,5 óra tûzállósági határérték követelménynek. (rendelet I/4. fejezet 3.1.6. pontja)
2., Az ajtót befoglaló falszerkezet „nem éghetõ” legalább 0,65 óra tûzállósági határértékû legyen. (rendelet I/4. fejezet 3.1.4. pontja)
3., Ha a leválasztott folyosórész a lépcsõházhoz ablakkal vagy ráccsal kapcsolódik, akkor ezt az ablakot be kell falazni „nem éghetõ” legalább 1,5 óra tûzállósági határértékû szerkezettel. (rendelet I/3. fejezet 1. sz. táblázat 2. pont II. tûzállósági fokozat és 5 szint felett)

A felsoroltak a legfontosabb tûzvédelmi követelmények a lakáshoz csatolás, illetve a lépcsõháztól leválasztás tervezése során. Mielõtt azonban tervezõt megbízva belekezdenénk, mindenképpen javasolt a területileg illetékes tûzoltóságot felkeresni egy helyszínrajzzal, windowrailguard1-150x150egyeztetés céljából.

forrás

Vagyonvédelmi szintek:

Minimális mechanikai védelem (A)

Minimális mechanikai védelemről beszélünk, ha a védett helyiség falazatai, padozatai, födémszerkezetei, a nyílászárók és zárszerkezetek az alábbi követelményeknek megfelelnek:

– az ajtók, az ablakok ráccsal nem védett üvegezése összességében, szerkezetenként minimum 6 mm vastagságúak,

– az ajtószerkezetek reteszhúzás ellen védettek,

- az ajtók zárását a gyártó előírása szerint felszerelt 2 darab biztonsági windowguard5-150x150zárszerkezet vagy a tartószerkezetével együtt minősített és ennek megfelelően felszerelt biztonsági lakat végzi,

– a falazatok, födémek, padozatok szilárdsága legalább a 6 cm-es hagyományos kisméretű téglafallal egyenértékű.

Részleges mechanikai védelem (B)

Részleges mechanikai védelemről beszélünk, ha védett helyiség falazatai, padozatai, födémszerkezetei, a nyílászárók és zárszerkezetek az alábbi követelményeknek megfelelnek:

– minimális mechanikai védelem követelményei,

- a 2 méternél kisebb magasságkülönbség leküzdésével elérhető wrought-iron-balcony-railings-2nyílászárók (ablakok, kirakatok, portálok stb.) minimum 10×30 cm-es osztású, 12 mm átmérőjű köracél ráccsal vagy azzal egyenértékű más mechanikai szerkezettel (pl.: MABISZ által minősített biztonsági üveggel vagy biztonsági fóliával) védettek,

- a rácsot a falazatba 30 cm-enként, de minimum 4 db falazókörömmel, legalább 10 cm-es beépítési mélységgel az épületszerkezethez rögzíteni kell. (Az említett rács kiváltható a kívülről nem szerelhető, belső leereszthető biztonsági ráccsal.)

– a nyílászárók (ajtók) tokszerkezetei falazókörmökkel vagy egyéb, a befeszítést megakadályozó módon falazatba erősítettek,

– az ajtószerkezetek megerősített kivitelűek, kiemelés ellen védettek (pl.: hevederzárral),

– a zárást törésvédetten szerelt biztonsági zárvagy a tartószerkezetével együtt a MABISZ által részleges mechanikai védelemre minősített biztonsági lakat végzi,

– az ajtók legalább 3 diópánttal rögzítettek,stainless-1024x631

– az ajtólap, illetve a tok vetemedése a zárás biztonságát nem befolyásolja,

– a zárnyelvek legalább 15 mm mélyen zárnak,

– az ajtólap és az ajtótok záráspontossága oldalanként 5 mm-en belüli,

– bevésőzár esetén az ajtólap külső oldala fémlemezzel megerősített,

– fatok esetén a zárlemez megerősített kivitelű,

– a falazatok, födémek, padozatok szilárdsága minimum a 15 cm-es hagyományos kisméretű tömör téglafallal egyenértékű.

Teljeskörű mechanikai védelem (C)

Teljeskörű mechanikai védelemről beszélünk, ha védett helyiség falazatai, padozatai, födémszerkezetei, a nyílászárók és zárszerkezetek az alábbi követelményeknek megfelelnek:

– részleges mechanikai védelem követelményei,

– a rács a falazatba legalább 15 cm-es beépítési mélységgel rögzített,bar-sets-main1

– az ajtók és ajtótokok fémből vagy keményfából készültek,

– fa anyag esetén az ajtólap minimum 4 cm vastag és tömör kivitelű,

– az ajtólap és a tok záráspontossága oldalanként 2 mm-en belüli,

– a zárszerkezet legalább 2 irányú és 4 pontos zárást (ebből 3 aktív zárási pont) biztosít,

- a zárás törésvédetten szerelt és fúrásvédettre minősített biztonsági zár vagy a tartószerkezetével együtt a MABISZ által teljeskörű mechanikai védelemre minősített biztonsági lakat végzi,d7cd33_0610317a2cb907962cf738837a3f64b0

– a zárnyelvek legalább 18 mm mélyen zárnak,

– a falazatok, födémek, padozatok szilárdsága minimum 38 cm-es hagyományos kisméretű tömör téglafallal egyenértékű.

Minimális elektronikai jelzőrendszer (D)

Minimális elektronikai védelemről beszélünk, ha védett helyiség falazatai, padozatai, födémszerkezetei, a nyílászárók és zárszerkezetek a teljeskörű mechanikai védelem követelményeinek megfelelnek, illetve minimális elektronikai jelzőrendszer van a helyiségbe beszerelve. 9537940Minimális elektronikai jelzorendszerről beszélünk, ha a felületvédelem kiterjed a 2 m-nél alacsonyabb magasságkülönbség leküzdésével elérhető nyílászárókra, vagy csapdaszerű területvédelem van kialakítva egy-egy helyiségben. Az alkalmazott elektronikai készülék rendelkezzen a minimális elektronikai jelzőrendszerre kiadott minősítési tanúsítvánnyal, szabotázsvédetten legyenek telepítve a MABISZ előírásai szerint. A szerelést – erről jognyilatkozatot adó – szakember végezze.

Részleges elektronikai jelzőrendszer (E)

Részleges elektronikai védelemről beszélünk, ha védett helyiség falazatai, padozatai, födémszerkezetei, a nyílászárók és zárszerkezetek a teljeskörű mechanikai védelem követelményeinek megfelelnek, illetve részleges elektronikai jelzőrendszer van a helyiségbe beszerelve41Kdsj5tUPL._SL500_AA280_. Részleges az elektronikai jelzőrendszer, ha a behatolásvédelem teljes körű és csapdaszerű térvédelem van kialakítva. Az alkalmazott elektronikai készülék rendelkezzen a részleges elektronikai jelzőrendszerre kiadott minősítési tanúsítvánnyal, szabotázsvédetten legyenek telepítve a MABISZ előírásai szerint. A szerelést – erről jognyilatkozatot adó – szakember végezze.

Tárolási szabályok

Háztartási vagyonrész: tetszőleges módon.

Értékőrző vagyonrész (j, k): Lakás céljait szolgáló helyiségben tetszőleges módon.

Értékőrző vagyonrész (g, h, i) 600 000 Ft-ig: Lakás céljait szolgáló helyiségben tetszőleges módon.

Értékőrző vagyonrész (g, h, i) 601 000 – 1 000 000 Ft-ig: A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által legalább ilyen értékhatárra minős0ített, épületszerkezethez rögzített és lezárt páncélkazettában, vagy lezárt páncélszekrényben.

Értékőrző vagyonrész (g, h, i) 1 000 000 Ft felett:A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által legalább ilyen értékhatárra minősített, épületszerkezethez rögzített és lezárt páncélkazettában, vagy lezárt páncélszekrényben, nyitás- és fúrásérzékelővel az elektronikai stock-photo-old-style-metal-grill-gates-188553jelzőrendszerhez kapcsolva.

Reteszhúzás elleni védelem: A kétszárnyú bejárati ajtók egyik része a mozgó ajtó, a másik része az álló, vagy rögzített ajtó. Ezt a rögzítést riglivel szokták megoldani, amelyik lehet csúszó vagy áthajtós rigli. A rigli függőlegesen mozgó részét rögzíteni kell, pl. egy-egy furaton át facsavarral.

Biztonsági zárszerkezet: Biztonsági zárszerkezetnek minősül a minimum 5 csapos hengerzárbetétes, a kéttollú kulcsos zárszerkezet, a szám vagy betűjel kombinációs zárszerkezet, amennyiben a variációs lehetőségek száma meghaladja a 10 000-et, valamint az egyedi minősített lamellás zár.

MABISZ: Magyar Biztosítók Szővetsége

Törésvédetten szerelt biztonsági zár: Törés ellen védett a hengerzárbetét, ha a külsű oldalon kívülről nem szerelhetően legfeljebb 2 mm-re nyúlik ki a zárszerkezet síkjából.

Kapcsolatot felveheti velünk telefonon is a 06-20-970-1003-as számon.

Áraink

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien