web analytics

Falazás

Falkészítés

Az emberi építmények elsődlegesnek mondható feladata a természetes térből mesterséges tér lehatárolása. Ez a fal egyik nagy szerepe. Az épületeken belüli elhatárolás, szerepkörök szerinti beosztás vagy intimitás megteremtése, zajtól, látványtól, melegtől, hidegtől való védelme, szintén szerphez juttatja a falakat. Idomzatuk szerint is csoportosíthatók, de jellemzően egyenesek, szabályosak. Mint minden kőműves vállalkozás, így a MINAMŰVEK is készít ilyen jellegű kőműves szerkezeteket. A betonozás mellett a másik fő profilunk a fal készítés, a falazás.

  • Hagyományosan téglából, kis és nagyméretű, porotherm, zsalukő, pincefalazó vagy természetes kőanyagból építkezünk. IMG_20161107_141547Ajánlott és megrendelői igényeknek megfelelően méretre építünk beltereket, válaszfalakat, kerítésfalakat, lábazati falakat, szigetelés-védőfalakat, pincefalakat.Fénykép0317
  • Hagyományosan épített épületek javítási, átalakítási munkálatait, régi vagy új technológia szerint.IMG_20170821_110441
  • Kerti építkezésekhez burkolt falakat, támfalakat, kerítésfalakat, lépcső lezárófalakat, kisházakat, garázsfalakat, tetőlezáró oromfalakat. IMG_20170713_112925Díszítőfalakat téglából, faragott vagy forgatott kőből, természetes vagy mesterséges burkolásokat lépcsőkre, meglévő falazatokra.Fénykép0295
  • Beltérben leválasztásokhoz válaszfalakat, boltozatokat.IMG_20170823_154736
  • Külső homlokzatra dísztéglázatot.dav

Ha áll, akkor fal, ha eldőlt, akkor járda!

  • Tégla vagy beton kertielemekből lépcsőket, járdákat, kerti utakat, tűzrakóhelyeket, padokalját, faházikók alapját is vállaljuk.IMG_20170607_113941
  • Kapuküszöbök, kaputőkék, kapuhorgonyok, valamint kerítésalapok kiöntését, készítését.IMG_20170613_134747

Ha csupasz, legyen szép, ha vakolt, legyen sík!IMG_20170425_155229

A falzás folyamatának része a vakolás is.

  • Mindennemű vakolást, legyen az mész, cement vagy gipszalapú, a falazás részeként, valamint folytatásaként vállaljuk.IMG_20170822_171525

Az építkezés része, a bontás is!

  • Bontó munkálatokkal is foglalkozunk, mely lehet részleges vagy teljes. Az építkezést megelőző műveletként, el kellhet bontani a nem kívánt részeket. Ilyenkor a bontást úgy végezzük el, hogy a további építkezést támogassa.IMG_20170719_071554
  • Kerti kőművesszerkezetek készítésekor a tereprendezést is magábafoglaló munkát nyújtunk.IMG_20161103_151327

További információt a felmérés során tudok adni. Egyeztessen időpontot telefonon vagy emailben!

Üzenetküldés a Kapcsolatnál, személyes érdeklődés és időpontegyeztetés

a 06-20-970-1003-as számon.

Maga a falazás nem nehéz dolog, tulajdonképpen követ kőre kell helyezni. Vannak feltételei, miket illik betartani. Alapesetben a függőleges, az egyenes, a sík, valamint a falkapcsolatoknál a derékszög és a bekötések. Magát a falazást milyen anyagból végezzük, ezekből a szempontokból nézve, mindegy. A teherhordók falak esetében a terhelési erőknek megfelelő falazatot készíteni, az előírt anyagból illetve a darabonkénti felrakásból adódó, ezekből álló műveletekkel kell elvégezni. Tehát, ha az anyag meg van, akkor a felhelyezés pontossága fogja meghatározni a fal minőségét. Alapvetően két fajta minőséget lehet elkülöníteni. Az első esetben a terhelési ellenállása lesz döntő és ezáltal a tartóssága. A második esetben a küllemi megjelenése vagyis a szépsége. A díszítő jelleggel épített falazatok esetén nincsen teherviselés, csak külső megjelenés és tartósság. Ilyenkor az anyagok megválasztása lehet más, mert nem erősnek kell lennie hanem tartósnak vagy csak szépnek. A díszfalaknál az a nem mindegy, hogy milyen a hangulati kisugárzása, a környezeti ráhatása. A környezeti ráhatás lehet beilleszkedő, azaz belesímul a befogadó környezetbe. Ez akkor jellemző, ha a falazott rész kisebb felületi megjelenést nyújt a befogadónál. Lehet semleges megjelenésű. Egyenlő nagyságrendű a befogadóval vagy kevesebb. Ebben az esetben egy hátteret ad vagy kiemeli a falazat elötti részt. Előtérbe helyezett falak esetén a fal küllemi megjelenése biztosítja a fő kinézetet és jellemzően minden más eltörpül mellette. Ezt a három megjelenést lehet keverni, lehet játszani vele. Például a falak lehetnek nagyok erőteljesek, de mégis lehetnek a háttérben és csak határoló közeget, színteret biztosítanak a főszereplő tárgyaknak. Egyik ilyen jellegzetes feladata, a támfal. A hegyoldalból kihasított vízszintes terasznál, a háttérben, akár hatalmas fal is meghúzódhat és csendes nyugalomban őrzi a terasz békéjét. Ilyenkor a szerkezeti erejét nem csak belül hordozza, hanem a küllemi jelenlétével a teraszon tartózkodók felé is kisugározza. A kellemesség érzéséhez hozzátartozik az az erőfölény, mellyel tartja a fölöttes súlyt és teret biztosít a terasz használatához. Más esetekben viszont csak elválszt, szerepköröket határoz meg puszta jelenlétével. Az átjárhatatlansága miatt nyílásokat kell belelvágni, átjárókat, átláthatatlansága miatt pedig áteresztő nyílásokat kell belevágni. Tehát ajtót, ablakot vagy kaput. A falnyílások, ha nyílászárókat tartalmaznak, igazodniuk kell a járatos nyílászárók méreteihez.

Falak még.

Milyen falak vannak?

  • Kerítőfal vagy más néven főfal. Ez a fal fajta az, ami ténylegesen elválasztja, kikanyarítja a természetes térből a mesterséges teret. Ez adja a határt belső és külső környezet között.
  • Válaszfal. Egyértelmű, hiszen benne van a nevében, választó. A kerítőfal által lehatárolt teret válaszfalakkal osztja be az emberfia kisebb-nagyobb terekre, terecskékre. Tulajdonképpen nevezhetnénk rekeszfalnak is, de az más. Szobák, fürdő vagy egyéb helységek közötti leválasztást oldja meg.IMG_20170821_172323
  • Térdfal. Nem pont térdmagasságig tart, de mindenképpen alacsony. Többnyire ablakok alatt, lapostetőknél, teraszoknál, erkélyeknél alkalmazott kis magasságú fal. Néha vastag, néha vékony, de derékmagasságtól csak ritkán magasabb.
  • Tűzfal. A tűz továbbterjedését igyekszik megakadályozni azáltal, hogy anyaga nem éghető. A tűz ugyan kárt tesz benne, de legalább a tűzoltók kiérkezéséig lassítja a tűzvész terjedését. Bérházaknál vagy sorházaknál figyelhető meg, hogy az összeépített tetők között kiemelkednek téglafalak. Jobb időkben bádoggal fedettek voltak vagy olcsóbb megoldásként lépcsőzetesen alakították ki a falegyent. Ennek neve lett a nép száján a macskalépcső.
  • Támfal. Támasztófal rövidítése. Feladata, hogy olyan, laza vagy omladékos helyeken, mint hegyoldalak, földtöltések, mélyítések, megakadályozza a talajok lecsúszását, lemosódását, emberélet veszélyeztetését.
  • Kéményfal. Ez maga a kémény, de, mikor több kéményt építenek egybe, akkor azt a falat nevezik így, amelyik a kéményeket tartalmazza.
  • Teherhordófal. Ez lehet a kerítőfal vagy bármilyen fal, amelyik a saját súlyán kívül terheket visel el, hosszú időn át. Födémek, födémáthidalók alátámasztására szolgál vagy valamilyen fölöttes súlyt hordoz.
  • Pengefal. Hasonlatos a kardpengéhez. Egy keskeny, rövid, főleg magas falacska. Alátámasztásokra használatos. Hosszan elnyúló lépcsők esetén közbenső alátámasztásra szolgál.
  • Kitöltőfal. Jellegzetesen kitöltésre vagyis elzárásra is jó. Feladata abban áll, mikoris lépcső alatti, a padlóhoz közeli részeken lezárják vele, a kihasználatlan részeket. Szűk odvak, zugok, alacsony erkélyek, teraszok kinyúlásai alatt használhatatlanná vált terek kifalazására alkalmas.
  • Előtétfal. A fal elötti fal. Lehet olyan feladata, hogy szekrényeket bútorokat tudjon megtartani. Esetenként ha bontás nem jöhet szóba és ekkor dönthetnek úgy emberek, hogy rakatnak a régi fal elé egy másikat, ami jó és szép.
  • Kerítésfal. A körítőfalhoz hasonlóan elkerít, de ez nem a ház falazata, hanem kültereket határol el külterektől. Telket utcától vagy telket telektől. Az ilyen falak is lehetnek alacsonyak és magasak.
  • Pincefal. Kettős szerepű fal, mivel egyfelől kertítő-teherhordó fal, másfelől támfal is egyben.
  • Szigetelésvédőfal. Pincefalak víz elleni szigetelését védelmezik a talaj, illetve a kőzetnyomás okozta sérülésektől. Gyökerek ellen és esetlegesen a talajvíz nyomásától, a szigetelés kidörzsölődésétől védenek.
  • Dúcfal. Egy támasztó falacska, mely dúcként működik. Nagy magasságú falak berogyása ellen, esetleg a támfalak vastagság csökkentését célzó intézkedéseként szolgál. Tulajdonképpen egy bekötött pengefalnak is felfogható.
  • Alapfal. Pince nélküli házak falainak azon része, mely a teherhordó talajba süllyesztve végzi dolgát. Célja a falazatok összes terheinek átadása a talajra.
  • Lábazatifal. Az alapfal talajfelszín felett kinyúló része. Magasfödszintes épületeknél jól megfigyelhető. Általában díszítő burkolatot visel magán.
  • Díszfal. Küllemi erényekkel felruházott falszerkezet, melynek kiemelkedő szerepe a tetszetősség, szépség tartósítása, kellemes hangulat kiárasztása.dav
  • Takarófal. Többnyire ideiglenes, nem szép, gyorsan készülő szerkezet. Feladata, hogy szemelöl tévesszen embereket, láthatatlanná tegyen egy bekerített területet, építési környezetet.
  • Korlátfal. Hosszú térdfal. Olyan egyértelműen megjelenő térdfal, melybe kapaszkodva vagy mely által védve, biztonságosan érezheti magát az ember. Lehet díszítő szerepe is, de leginkább védelmi célzatú.
  • Padkafal. Térdmagasságtól jóval alacsonyabb, leginkább bokafalnak lehet mondani. Olyan nagyon kicsi szintkülönbségek függőleges irányú határolója, melyekre egylépésben ráléphetünk, ráülhetünk.
  • Várfal. Egy megerősített katonai védelmi célokat szolgáló, nagy magasságú fal, aminek nagy a vastagsága, nehezen rombolódik és behatolást lassító a szerepköre. Küllemi megjelenése erőteljes, nem kifejezetten kellemet sugárzó, célirányos.IMG_20180110_093437
  • Oromfal. Az oromfal egy az ég felé magasodó falrész, mely hasonlatos a tűzfalhoz, azzal a különbözőséggel, miszerint nem nyúlik túl a fedélhélyazat síkján. A nyeregfedél végeinek lezárásaként használatos. Általában a legfelső emeleti szint padlózatából indul ki és alakja igazodik a fölötte elhelyezkedő szerkezet alakjához.
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien